Szukaj na tym blogu

piątek, 10 grudnia 2010

Wpływy francuskie i angielskie

W tym miejscu pozwolę sobie zakończyć rozważania teoretyczne na temat miasta i jego historii (nie każdy musi za tym przepadać;). Jeśli ktoś chciałby zgłębić swą wiedzę, polecam oficjalną stronę miasta.
Zanim przejdę jednak do sedna sprawy, czyli dlaczego warto pojechać w Góry Świętokrzyskie, dorzucę jeszcze kilka niezbędnych faktów z cyklu: wpływy, powiązania i aspekty francuskie na miasto i jego funkcjonowanie w sferze stosunków międzynarodowych.
Przede wszystkim, Kielce posiadają wiele miast partnerskich, a jednym z nich jest francuskie miasto Orange w Prowansji.
Ponadto od obecnego sezonu do drużyny Farta Kielce (świeżo upieczonego zwycięzcy pierwszej ligi polskiej piłki siatkowej mężczyzn i obecnego nowego członka ekip walczących w Plus Lidze, najwyższej możliwej polskiej lidze) dołączyło dwóch byłych reprezentantów Francji w piłce siatkowej.

Jako wierna fanka piłki siatkowej mężczyzn i kibic drużyny Fart Kielce mam nadzieję, że polsko-francuska współpraca przyniesie Kielczanom jak najlepsze efekty:D Powodzenia chłopcy!

Dodatkowo z dziedziny współpracy zagranicznej z Francją kilka faktów:
- 2 grudnia 2005 - kuruazyjną wizytę złożył prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu Konsul Generalny Francji w Krakowie - Michel Raineri. Pan konsul pełni swoją funkcję od sierpnia 2002 roku, w Kielcach był po raz pierwszy. Spotkał się z ponadto z wojewodą świętokrzyskim oraz biskupem diecezji kieleckiej;
- Wizytę w Clermont-Ferrand złożyła w dniach 15-17 grudnia 1999 r. delegacja kieleckich samorządowców z prezydentem Włodzimierzem Stępniem. Celem podróży było omówienie możliwości podjęcia współpracy pomiędzy Kielcami a francuskim miastem.
Clermont-Ferrand leży 1868 km od Warszawy, cztery godziny jazdy samochodem z Paryża. Znajdują się tu dwa uniwersytety, gdzie kształci się 35.000 studentów. To centrum turystyczne usytuowane na skraju Parc des Volcans (Narodowego Parku Wulkanów). To także "miejsce narodzin" jednej z największych firm światowych- Michelin Company (zatrudniającej 14.000 pracowników). Miasto szczyci się nowoczesnym Centrum Wystawienniczo - Targowym. Największym wydarzeniem artystycznym, dzięki któremu Clermont-Ferrand uzyskało miano "Cann krótkiego metrażu", jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, prezentujący wybrane filmy z całego świata. W stolicy Owerni odbywa się także Festiwal SATCAR - Tydzień Sztuki Samochodowej i Drogowej, Techniki i Kultury, Festiwal jazzowy, Festiwal średniowieczny oraz Europejski Festiwal Muzyki Niezwykłej;
- 9 osobową delegację z ośmiu krajów (Niemcy, Finlandia, Francja, Anglia, Włochy, Portugalia, Norwegia, Grecja), złożoną m.in.: z dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświaty 15 kwietnia 2005 r. przyjął w Urzędzie Miasta zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut. Goście przebywali w Kielcach od 11 kwietnia br. w ramach Programu Socrates Arion, w którym uczestniczyło Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem tego programu było m.in. poznanie systemów kształcenia i doskonalenia nauczycieli w różnych krajach Europy oraz nawiązanie kontaktów między placówkami i instytucjami edukacyjnymi w krajach Unii Europejskiej. Goście odwiedzili m.in.: kieleckie uczelnie oraz uczestniczyli w hospitacjach szkół w Morawicy i Sitkówce-Nowinach.

Ponadto w ramach współpracy Polsko-Brytyjskiej:
- W dniu 28 lipca 2006 r. Prezydent Kielc spotkał się z grupą około 30 skautów z Londynu, którzy przebywali w Kielcach na zaproszenie Domu Harcerza im. Natalii Machałowej w Białogonie. Współpraca harcerzy ze skautami rozwijana jest od 1999 roku. Młodzież odwiedzała się już dwukrotnie. Szef angielskiej grupy, Andrew podkreśllił– Wiele nas łączy. W naszej pamięci na zawsze pozostaną wszystkie smaki, zapachy i widoki Kielecczyzny, ale najbardziej zapamiętamy te wspólnie spędzone chwile. W programie pobytu skautów z Anglii, którzy goszczą w Kielcach od 26 lipca, znalazło się zwiedzanie miasta i okolic. - Życzę, abyście przede wszystkim rozpoznali tutaj dobrych ludzi, których w Polsce i Kielcach jest wielu. Wierzę, że będziecie w przyszłości wracać do Kielc, bo to piękne, wyjątkowo urokliwie położone miasto - powiedział Prezydent Wojciech Lubawski. 1 sierpnia angielscy skauci wzięli udział w obchodach 62. rocznicy powstania warszawskiego, a dzień później wyjechali zwiedzać Kraków, Zakopane, Wieliczkę i Tatry;
- 11 maja 2005 r. Miasto Kielce wzięło udział w spotkaniu organizowanym przez Brytyjsko Polską Izbę Przemysłowo Handlową, które odbyło się 16 maja br. w Londynie. Główny punkt programu stanowi seminarium oraz dyskusja panelowa poświęcona możliwościom inwestycyjnym Kielc. Przedsięwzięcie to skierowane jest do przedstawicieli 500 największych firm w Wielkiej Brytanii, zainteresowanych ulokowaniem swoich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie seminarium odbyła się również brytyjska premiera nowego wydawnictwa BPCC, SP Magazine. Jest to magazyn stanowiący kompendium wiedzy o możliwościach inwestycyjnych regionu Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału największych miast regionu, w tym Kielc. Gościem specjalnym spotkania w Londynie był prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z prezydentami Krakowa i Katowic.
- angielski to nie tylko Londyn i Wielka Brytania. 
Pomnik projektu Adama Myjaka, upamiętnia atak terrorystyczny na World Trade Center 11 września 2001. Jest to pierwszy taki pomnik w Europie. Pomnik znajduje się przy ul. Ściegiennego. Przedstawia dwie przechylone wieże i przecinający je samolot. Podczas jego odsłonięcia odczytano list od George’a W. Busha do kielczan, a 2700 uczniów zaświeciło przed pomnikiem znicze. Każdy z nazwiskiem osoby, która zginęła w tej tragedii.

I ostatni, nader interesujący fakt: 
W latach 1734-1746 - kolejny właściciel Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, bp Jan Lipski dobudował doń boczne skrzydło północne. Rezydencja zyskała typowy kształt francuskiego baroku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz